Dôležitosť stanovenia cieľov

Autor: Klaudia Sandorova | 14.9.2016 o 12:57 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  125x

Každý asi vie, že mať či už v pracovnom alebo osobnom živote nejaké ciele, je nesmierne dôležité. “Načo ti je vietor, keď nevieš kam plávaš”, hovorí známa múdrosť.Dôležité je vedieť, kde ste dnes a kde sa chcete posunúť.

V dnešnej dobe, kde prevláda populizmus, ctižiadostivosť a honba za slávou, ľudom chýba ľudskosť, správna argumentácia a kritické myslenie. Nehovorím, že nerozmýšľajú, ale často sa vyjadrujú sebecky, chladno, chýba im súdržnosť a  pocit spolupatričnosti.  Z toho vyplývajú aj rôzne nedostatky v pracovnom či už v osobnom živote.

Mladí ľudia či už pedagógovia alebo nepedagógovia sa snažia o zmenu, ale často sú nepochopení a preto unikajú do zahraničia za lepšou budúcnosťou. Postavenie mladého jedinca je veľmi zložité a spojené s mnohými prekážkami. Veľkým negatívom je nedostatočná finančná motivácia. Z toho vypláva, že dnešná spoločnosť si dostatočne neváži mladých perspektívnych pedagógov, a tým ich odrádza od kariéry pedagóga. Je veľmi nevyhnutné, aby sa táto situácia zmenila. Jednou z možností ako túto situáciu zmeniť je postaviť sa proti tomuto systému, ktorý tu prevláda. Povinnosťou štátu je zabezpečiť vhodné prostredie na vykonávanie danej profesie či už ide o pedagóga alebo nepedagóga. Ak by sa zvýšilo povedomie hodnôt učiteľskej profesie tým by sa zvýšil aj záujem o danú profesiu.

V prvom rade si mladý jedinec musí vytýčiť čo vlastne od života chce, akým smerom sa chce uberať, preto je nevyhnutné aby si položil základné otázky:

Čo vlastne chcem? Ako to dosiahnem? Ktoré kompetencie sú mi prirodzenejšie? Čo robím s ľahkosťou, chuťou a radosťou?

Vytýčiť si ciele, najlepšie napísať si ich na papier alebo hodiť do wordu a pripnúť na chladničku alebo nástenku. Tým, že ciele budem mať pred očami, budem sa na nich každý deň pozerať, budú sa mi hlbšie vnárať do mysle a budem nad nimi rozmýšľať, a to mi bude signálom pre zrealizovanie mojich cieľov. Samozrejme nejde to bez aktívneho učenia. Najlepším motivátorom pre dosiahnutie vytýčených cieľov je nájsť si aktívny vzor pre samotný rozvoj a postup. Ak sa aktívne učenie vykonáva správne, je tým správnym spôsobom účinného rozvoja. Ak si chceme daný stav udržať musíme byť proaktívny. Sme strojcom vlastnej kariéry  a musíme do seba investovať.

Je ťažké presadiť sa vo väčšej spoločnosti ako jedinec, ale dá sa to. Preto pokúsme sa dať šancu rodnej krajine a ,,nájsť si to pravé orechové,,. Vytvorme si ten správny osobný diferenciátor, ktorý sa bude odlišovať od ostatných, vytvorme si vlastnú identitu a osobnú značku.

Klaudia

členka RADY ZO OZ PŠaV TUKE

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo sa na verdikt v nástenkovom tendri čakalo desať rokov?

Prípad stále nie je na konci. Odvolanie exministrov bude riešiť Najvyšší súd, ktorý naťahuje aj kauzu tunelovania nebankovky, za ktorou je Jozef Majský.

KOMENTÁRE

Janušek je len Ficov figový list

Nemožno sa ubrániť pocitu, že ide o ukážkový prípad selektívnej spravodlivosti.


Už ste čítali?