Dôležitosť stanovenia cieľov

Autor: Klaudia Sandorova | 14.9.2016 o 12:57 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  133x

Každý asi vie, že mať či už v pracovnom alebo osobnom živote nejaké ciele, je nesmierne dôležité. “Načo ti je vietor, keď nevieš kam plávaš”, hovorí známa múdrosť.Dôležité je vedieť, kde ste dnes a kde sa chcete posunúť.

V dnešnej dobe, kde prevláda populizmus, ctižiadostivosť a honba za slávou, ľudom chýba ľudskosť, správna argumentácia a kritické myslenie. Nehovorím, že nerozmýšľajú, ale často sa vyjadrujú sebecky, chladno, chýba im súdržnosť a  pocit spolupatričnosti.  Z toho vyplývajú aj rôzne nedostatky v pracovnom či už v osobnom živote.

Mladí ľudia či už pedagógovia alebo nepedagógovia sa snažia o zmenu, ale často sú nepochopení a preto unikajú do zahraničia za lepšou budúcnosťou. Postavenie mladého jedinca je veľmi zložité a spojené s mnohými prekážkami. Veľkým negatívom je nedostatočná finančná motivácia. Z toho vypláva, že dnešná spoločnosť si dostatočne neváži mladých perspektívnych pedagógov, a tým ich odrádza od kariéry pedagóga. Je veľmi nevyhnutné, aby sa táto situácia zmenila. Jednou z možností ako túto situáciu zmeniť je postaviť sa proti tomuto systému, ktorý tu prevláda. Povinnosťou štátu je zabezpečiť vhodné prostredie na vykonávanie danej profesie či už ide o pedagóga alebo nepedagóga. Ak by sa zvýšilo povedomie hodnôt učiteľskej profesie tým by sa zvýšil aj záujem o danú profesiu.

V prvom rade si mladý jedinec musí vytýčiť čo vlastne od života chce, akým smerom sa chce uberať, preto je nevyhnutné aby si položil základné otázky:

Čo vlastne chcem? Ako to dosiahnem? Ktoré kompetencie sú mi prirodzenejšie? Čo robím s ľahkosťou, chuťou a radosťou?

Vytýčiť si ciele, najlepšie napísať si ich na papier alebo hodiť do wordu a pripnúť na chladničku alebo nástenku. Tým, že ciele budem mať pred očami, budem sa na nich každý deň pozerať, budú sa mi hlbšie vnárať do mysle a budem nad nimi rozmýšľať, a to mi bude signálom pre zrealizovanie mojich cieľov. Samozrejme nejde to bez aktívneho učenia. Najlepším motivátorom pre dosiahnutie vytýčených cieľov je nájsť si aktívny vzor pre samotný rozvoj a postup. Ak sa aktívne učenie vykonáva správne, je tým správnym spôsobom účinného rozvoja. Ak si chceme daný stav udržať musíme byť proaktívny. Sme strojcom vlastnej kariéry  a musíme do seba investovať.

Je ťažké presadiť sa vo väčšej spoločnosti ako jedinec, ale dá sa to. Preto pokúsme sa dať šancu rodnej krajine a ,,nájsť si to pravé orechové,,. Vytvorme si ten správny osobný diferenciátor, ktorý sa bude odlišovať od ostatných, vytvorme si vlastnú identitu a osobnú značku.

Klaudia

členka RADY ZO OZ PŠaV TUKE

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?